به وب سایت رسمی شرکت نهراب زیست خوش آمدید. مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و تصفیه انواع فاضلاب صنعتی 

 

الکترودیالیز

دیالیز چیست؟

دیالیز شامل جدا کردن مواد با توجه به اندازه یونی یا مولکولی آنها از یک غشاء با تراوایی انتخابی است. نیروی محرکه برای دیالیز اختلاف غلظت بین دو طرف غشاء می‌باشد.

مطالعه بیشتر...

کیفیت فاضلاب شهری

میزان و شیوه تصفیه فاضلاب به ویژگی‌های کیفی اولیه فاضلاب ورودی و الزامات موجود برای خروجی بستگی دارد. این خصوصیات بسته به ماهیت بصورت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی دسته بندی می‌شوند. علاوه بر آلودگی‌های منابع آبی، فاضلاب شهری حاوی آلودگی‌هایی خواهد بود که در نتیجه‌ی مصارف خانگی، تجاری و صنعتی هستند.

مطالعه بیشتر...

انواع روش های هوادهی

برای تأمین اکسیژن مورد نیاز باکتری‌ها در حوض هوادهی فاضلاب معمولاََ از دو روش استفاده می‌شود: هوادهی مکانیکی و هوادهی تزریقی (حبابی).

مطالعه بیشتر...

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

فرایند لجن فعال یک روش تصفیه بیولوژیکی است که در آن از فعالیت میکروارگانیسم‌ها در افزایش سرعت تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر...

نانو فیلتراسیون

 

فناوری نانو به شناسایی، کنترل و تغییر خواص ترکیبات در مقیاس اتم و مولکول برمیگردد و نانوفیلتراسیون عبارت است از جداسازی تحت فشار ذرات با ابعاد بیش از 1 نانومتر ( 10 آنگستروم) و استفاده مجدد از آب.

مطالعه بیشتر...

اولترافیلتراسیون

فرآیند اولترافیلتراسیون چیست؟

اولترافیلتراسیون یک فرآیند فیزیکی برای بدست آوردن آب با خلوص بالا و SDI پایین‌تر که به دو روش Inside out و Outside outانجام می شود. در Inside out جریان آب در غشاء از داخل به بیرون است و در Outside out جریان آب در غشاء از بیرون به داخل است.

مطالعه بیشتر...

آشغالگیر

یک آشغالگیر متشکل از میله‌های موازی است که به صورت عمودی یا در زاویه خاصی در کانال قرار دارد تا فاضلاب از آن عبور کرده و جامدات درشت متوقف شوند. اندازه جامدات جمع آوری شده در پشت میله‌ها تابع فاصله بین میله‌ها می‌باشد. فاصله‌ بین میله‌ها برای متوقف کردن جامدات درشت 7-10 سانتی‌متر و برای جامدات ریزتر 1-5 سانتی‌متر می‌باشد. از آشغالگیرهای با فاصله بین میله‌ای زیاد در کانال‌های بای پاس هنگامی که آشغالگیر با فاصله بین میله‌ای کم در حال تعمیر شدن است استفاده می‌شود و به صورت دستی تمیز می‌شوند. آشغالگیرهای اتوماتیک به طور مستقیم جامدات درشت را متوقف کرده و معمولاََ به صورت مکانیکی تمیز می‌شوند. 

مطالعه بیشتر...

تصفیه مقدماتی فاضلاب

 

فاضلاب پس از ورود به تصفیه‌خانه، در مجموعه‌ای از فرآیندها جریان پیدا می‌کند تا زائدات، حذف شده و پتانسیل بیماریزایی آن از بین برود. تعداد فرآیند ها و میزان تصفیه، معمولاً به استفاده های مورد انتظار از آبهای پذیرنده بستگی دارد. تصفیه مقدماتی اولین فرآیندی است که روی فاضلاب انجام گرفته و طی آن مواد درشت از فاضلاب جدا می شوند. 

مطالعه بیشتر...

بهره برداری سیستم تصفیه فاضلاب لجن فعال

اگر در فرآیند لجن فعال اشکالی بروز کرد، سعی کنید اشکال را شناسایی کرده، علت آن را بیابید و بهترین راه حل ممکن را انتخاب کنید. از آنجا که فرآیند لجن فعال یک فرآیند زیستی و ممکن است به سه روز تا یک هفته و گاهی زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا به اقدامات اصلاحی شما پاسخ دهد. پس از هر تغییر در فرآیند تصفیه، هفت روز یا بیشتر به سیستم فرصت دهید تا فرآیند را تثبیت کند.

مطالعه بیشتر...

تصفیه لجن

 

مواد جامدی که فساد پذیر باشند یا مواد آلی زیادی دارند و در جریان تصفیه، فاضلاب از آن جدا می‌‌شوند، به استثناء آشغال‌های پشت آشغالگیر و دانه های حوضچه دانه گیر لجن محسوب می‌شوند.

مطالعه بیشتر...

بیو راکتور غشایی (MBR)


MBR بطور کلی به سیستمهایی گفته می شود که در آنها تصفیه بیولوژیکی با فیلتراسیون غشایی ترکیب شده است. در این سیستم، فیلتراسیون غشایی جایگزین فرایندهای ته نشینی، فیلترشنی و گندزدایی شده است.

مطالعه بیشتر...

ورم کردن و کف کردن در واحد های لجن فعال

از موقع بکارگیری راکتورهای با جریان پیوسته و استفاده از انواع فرایند لجن فعال در تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی ورم کردن یا حجیم شدن (بالکینگ) لجن یکی از مشکلات مهمی بوده است که تصفیه ی بیولوژیکی مواد زائد را تحت تاثیر قرار می داده است. چندین نوع مشکل در ارتباط با جداسازی جامدات در واحد لجن فعال وجود دارد که منجر به اختلال در فرایند لجن فعال و راندمان تصفیه فاضلاب می شود. در زیر به طور خلاصه به عمده ترین دلایل بالکینگ لجن اشاره می شود. 

مطالعه بیشتر...

سیستم های تصفیه آب صنعتی

امروزه استفاده از تکنولوژی غشایی در صنعت تصفیه آب از نظر کارایی بالا و مقرون به صرفه بودن فرایند، به عنوان انتخابی در دسترس و متداول شناخته شده است. سیستم های نمک زدایی و تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) بیشترین کارایی را برای منابع آب دریا و آب لب شور دارند. این سیستم آب، با کیفیت بسیار بالا جهت مصارف شرب و نیز استفاده در صنایع مختلف تولید می کند. ممبرین های غشایی به چهار دسته کلی تقسیم می شوند :

مطالعه بیشتر...

تصفیه بی هوازی : مزایا و معایب

 

هضم بی هوازی شامل مجموعه ای از فرایندهای میکروبیولوژی، در غیاب اکسیژن، است که ترکیبات آلی را به متان و دی اکسید کربن تبدیل می کنند. طی این فرایند CO2 موجود به عنوان پذیرنده الکترون مورد استفاده قرار گرفته و نیاز به اکسیژن جهت پذیرش الکترون را مرتفع می سازد. مراحل اصلی تصفیه بی هوازی شامل هیدرولیز، تخمیر(اسیدسازی)، و متان سازی می باشد.

مطالعه بیشتر...

حذف بیولوژیکی فسفر

 


در طي 20 سال گذشته، چند فرايند رشد معلق بيولوژيکي براي حذف بيولوژيکي فسفر استفاده شده است و همه آنها عمدتاً شامل يک ناحيه بي هوازي و بعد از آن يک ناحيه هوازي مي باشند.

مطالعه بیشتر...

گندزدایی

گندزدایی آب آشامیدنی یک مرحله ی تصفیه اختصاصی برای تخریب یا حذف ارگانیزم های بیماری زا است، لذا نباید با استریل کردن که تخریب یا حذف همه ی ارگانیزم های زنده است، اشتباه شود. با وجود اینکه گندزدایی آب آشامیدنی قرن ها است که انجام می شود، اهمیت این فرایند در تصفیه ی آب آشامیدنی تا قبل از پیدایش تئوری جرم بیماری ناشناخته مانده بود.

مطالعه بیشتر...

کنترل رنگ، طعم و بو در آب

از آنجا که بر اساس استانداردهای بهداشتی و ایمنی و نیز ملاحظات زیبایی شناختی برای حفظ اعتماد مردم نسبت به منابع آب کنترل فاکتورهای آب لازم و ضروری است در این مقاله بر آنیم تا منابع ایجاد رنگ، طعم و بو و روش های سنجش و حذف آنها را بررسی کنیم.

مطالعه بیشتر...

دستگاه تصفیه آب

در مهندسی محیط زیست اسمز معکوس به وفور کاربرد یافته و پتانسیل استفاده بیشتر را نیز دارا است. در این فرایند نیروی محرکه برای انتقال جرم اختلاف فشار هیدرواستاتیک می باشد.اسمز معکوس شامل جدا ساختن یک حلال نظیر آب از یک محلول نمک با استفاده از یک غشاء نیمه تراوا و فشار هیدرواستاتیک می باشد.

مطالعه بیشتر...

تصفیه آب

تصفیه آب عبارت است ازحذف اجزای نامطلوب از آب و سپس دفع آنها به آسان ترین و مطمئن ترین روش ممکن.

برای توسعه و انتخاب یک الگوی تصفیه، شناخت صحیح کیفیت آب خام، کیفیت آب تصفیه شده و کارایی واحدهای عملیاتی و فرایندی مختلف ضروری است. عوامل مهم در انتخاب فرایند تصفیه عبارتند از : استانداردهای کیفی آب خام و تصفیه شده، آلاینده های مورد نظر، توپوگرافی و زمین شناسی، وضعیت هیدرولیکی سیستم، دفع لجن، انرژی مورد نیاز و اقتصاد واحد.

مطالعه بیشتر...

آلودگی های آب

 

آب برای تداوم حیات ضروری بوده و باید منبع مناسبی از آن در دسترس مصرف کنندگان قرار داشته باشد، بنابراین باید تلاشی مضاعف جهت دسترسی به آب با کیفیت صورت پذیرد. حفاظت منابع آب ازآلودگی اولین گام برای دست یابی به این هدف است. پس از آن تشخیص علل و نوع آلودگی منابع آب و به دنبال آن انتخاب فرآیند تصفیه متناسب با میزان و نوع آلودگی اقداماتی ضروری می باشند.

مطالعه بیشتر...

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب