مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

آب شیرین کن

آب شیرین کن چیست: امروزه شیرین سازی آب شور به یکی از پر رونق ترین بازارهای تکنولوژی در سراسر جهان تبدیل شده است، با توجه منابع محدود آب شیرین و نیاز روز افزون استفاده از آب در صنایع مختلف، بکارگیری روش اسمز معکوس در شیرین سازی آب های شور و لب شور بسیار رو به گسترش می باشد.

در شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس با اعمال فشار مکانیکی به آب شور، مولکول های آب  از املاح نمکی و ناخالصی های موجود در اب با استفاده از یک غشا نیمه تراوا جدا می شوند.

در آب شیرین کن یا اسمز معکوس (RO)، آب ورودی (تصفیه نشده ) توسط پمپ با فشار به داخل محفظه ای که دارای غشاء نیمه تراوا می باشد، رانده می شود و چون املاح و ناخالصی های تقریبا قادر به عبور از غشا نیستند، از این رو در یک طرف غشا آب تقریبا خالص (آب شیرین)(Permeate) و در طرف دیگر آب تغلیظ شده (Concentrate) ازط ناخالصی ها (آب شور) وجود خواهد داشت. 

هر دستگاه آب شیرین کن (RO) به صورت ساده شامل قسمت های زیر است:

1- پمپ فشار قوی که بتواند فشار لازم آب ورودی به سیستم را تامین کند. که این فشار معمولا برای آب های شور 12-25 اتمسفر و برای آب دریا 54-80 اتمسفر می باشد. 

2- غشای نیمه تراوا که فقط مولکولهای آب و گاز میتوانند از ان عبور کنند. این غشا معمولا از جنس استات سلولز، پلی امید، پلی فنیل اکسید یا غیره درست می شود. دبی اب تصفیه شده به مساحت غشا و ضریب تراوایی آن بستگی دارد و در انتخاب غشا مناسب برای دستگاه آب شیرین کن باید ویژگی های زیر را در نظر گرفت: 

  • تراوایی آن برای آب زیاد و برای املاح بسیار کم باشد.
  • در برابر تغییرات PH مقاوم باشد.
  • در برابر حمله مواد شیمیایی و بیولوژیکی مقاوم باشد. 
  • قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد. 

3- محفظه نگهدارنده غشا یا پرشر وسل که غشا در درون آن قرار میگیرد و باید تحمل فشار وارده را داشته باشد. 

4- شیر کنترل در مسیر محلول تغلیظ شده برای کنترل درجه تغلیظ 

البته قبل از ورود آب به بخش اصلی دستگاه تصفیه ، با توجه به کیفیت آب و ناخالصی ها و الودگیهای موجود در آب ورودی اولیه ، آب در معرض فرایندهای مختلف پیش تصفیه قرار میگیرد تا تصفیه مقدماتی انجام شود و از ورود هرگونه آلودگی به غشا ( ممبران ) و اسیب به غشا جلوگیری گردد. 

از جمله مراحل متداول پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه آب شیرین کن (RO) بطور پیوسته کار میکند و می تواند املاح آب خام را تا 99% کاهش دهد. با اسمز معکوس باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها یا ذرات بزرگتر از میکرون تقریبا 100% حذف میشوند. البته به علت عدم اب بندی کامل دستگاه آب شیرین کن RO مقدار ناچیزی از این ناخالصی ها ممکن است از غشا عبور کرده و در آب تصفیه شده دیده شوند. گازها میتوانند 100% از غشا عبور کنند. این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آب هایی که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی می باشند بسیار مناسب است و حتی قادر است از آب دریا با TDSحدود 30000ppm و نیز آب های شور آب آشامیدنیس تهیه نماید.
برای تصفیه آب های معمولی با TDS بین 1000 تا 10000ppm  اسمز معکوس بسیار روش اطمینان بخش و مقرون به صرفه ای می باشد و امروزه اقتصادی ترین روش برای تهیه اب آشامیدنی از آب های شور می باشد.

در صنایعی مانند داروسازی و پزشکی برای تهیه آب خالص و دمین به جای روش تقطیر میتوان از دستگاه های اسمز معکوس (آب شیرین کن) استفاده کرد.
در سایر صنایع نیز تامین آب خط تولید با بکارگیری دستگاه آب شیرین کن به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین بکارگیری دستگاه اسمز معکوس در تصفیه پیشرفته پساب های صنعتی و بهداشتی و استفاده مجدد از فاضلاب در خط تولید صنایع رو به گسترش است. 

لطفا جهت دریافت مشخصات فنی و اطلاعات تکمیلی در زمینه دستگاه آب شیرین کن ساخت شرکت نهراب زیست با ما تماس بگیرید.

تصفیه فاضلاب صنایع چینی و کاشی

فاضلاب کارخانجات کاشی و سرامیک حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین و مواد معدنی می باشند که می توانند مشکلاتی چون آلودگی آبهای زیرزمینی و محیط زیست را سبب شوند. فلزات سنگین موجود در لجن دفع شده در محیط زیست به میزانی بیش از حدود مجاز، مشکلات زیادی ایجاد می کند که در کوتاه مدت و بلندمدت اثرات زیان باری روی جانوران و گیاهان منطقه دارد.

مطالعه بیشتر...

فیلتر پرس شرکت نهراب زیست

 

دستگاه فیلترپرس جهت جداسازی ذرات جامد از مایع در محلول های سوسپانسیون در فرایندهای مختلف صنعتی بکار می رود و در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، سرامیک، معدنی و تصفیه فاضلاب کاربرد وسیع و متنوعی دارد.

از مزایای عمده استفاده از دستگاه فیلتر پرس در مقایسه با سایر روش های فیلتراسیون می توان به سهولت کارکرد، هزینه کم نگهداری و تعمیرات، راندمان بالا و... اشاره نمود. در این سیستم حجم بالایی از محلول دارای ذرات جامد از سطح فیلتری تحت فشار مابین دو صفحه نگهدارنده عبور کرده و محلول تصفیه می گردد.

دستگاه فیلتر پرس صفحه ای بطور کلی دارای دو نوع اصلی می باشد :

1- فیلتر پرس صفحه ای با صفحات معمولی

2- فیلتر پرس صفحه ای با صفحات ممبران

چربی گیر

پکیج چربی گیر DAF : شناورسازی به کمک هوای فشرده (DAF)، یکی از پروسه های مهم تصفیه آب، پساب و فاضلاب های صنعتی می باشد که باعث زلال شدن پساب و فاضلاب به علت حذف انواع آلاینده های معلق از آن مانند روغن، گریس، چربی و ذرات کلوئیدی می شود. ادامه مطلب...

پکیج چربی گیر CPI : این چربی گیر در تصفیه فاضلاب برای جدا کردن آب از روغن استفاده می شود.این نوع چربی گیر به طور گسترده ای جایگزین جداکننده های API و مخازن ته نشینی اولیه شده اند. جداکننده CPI در صنایع به منظور حذف ذرات روغن، چربی و مشتقات نفتی از آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ادامه مطلب...

پکیج چربی گیرAPI :چربی گیر API ، قدیمی ترین سیستم حذف چربی و روغن از آب، پساب و فاضلاب می باشد. این سیستم از دهه ۵۰ میلادی به منظور جداکردن چربی و روغن از آب و پساب توسط انستیتو نفت آمریکا طراحی و هم اکنون در بسیاری از تصفیه خانه های صنعتی و پالایشگاه ها به منظور حذف روغن، چربی و مشتقات نفتی از پساب مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار این سیستم بر پایه جداسازی ذرات چربی، روغن و نفت از مایع در نتیجه اختلاف دانسیته می باشد. ادامه مطلب...

چربی گیر رستوران: از این سیستم به منظور جداسازی چربی و تصفیه فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی استفاده می گردد. در این سیستم چربی به صورت ثقلی جدا شده و در فواصل زمانی مناسب تخلیه می گردد. جهت تسهیل در حمل و نصب، جنس چربی گیرهای ساخت این شرکت پلی اتیلنی بوده و در صورت نصب مطابق استانداردهای این شرکت به مدت 50 سال گارانتی می گردد.ادامه مطلب...  

 

سپتیک تانک شرکت نهراب زیست

 

 

سپتیک تانک 
سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد . سپتیک تانک تشکیل شده است از انبار سرپوشیده ای که از بتن آرمه یا پلی اتیلن ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به انباره و بعلت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشود . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه روشهای معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورندو به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنهابه نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد .به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .

کاربردهای پکیج سپتیک تانک
پکیج های سپتیک تانک شرکت نهراب زیست جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی ، هتلها، مراکز درمانی ،کمپ ها، بیمارستانها ، کارخانجات ، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگانها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .


ویژگی های پکیج سپتیک تانک شرکت نهراب زیست
• مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک
• سرعت و سهولت حمل و نصب آن در هر مکان
• هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی
• هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
• بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال
• بدون نیاز به مصرف انرژی
• عدم نیاز به فضا و مکان گسترده 
• قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه
• عدم نیاز به اپراتور متخصص و تمام وقت

3

 

سپتیک تانک های شرکت نهراب زیست در ظرفیت های مختلف به شکل پلی اتیلنی و فایبرگلاس به صورت پیش ساخته و نیز بتنی( قابل اجرا در محل) موجود می باشد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق محصولات با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 

به طور کلی فاضلاب به آبی گفته می شود که در اثر مصرف و ورود مواد خارجی تغییر کیفیت داده و برای مصرف قبلی غیر قابل استفاده شده است. فاضلاب های بهداشتی حاصل استفاده روزمره از آب جهت فعالیت های انسانی ( شستشو، استحمام، آشپزی و...) می باشد که از نظر ترکیبی 99/9 درصد آب و حدود0/1  درصد آن را ناخاصی ها و مواد آلاینده تشکیل می دهد. 
مواد آلاينده موجود در فاضلاب شامل مواد آلی قابل تجزيه بيولوژيکی، مواد معلق، مواد مغذی، پاتوژنها، فلزات سنگين،دترجنت ها، موادآلی مقاوم به تجزيه بيولوژيکی و جامدات محلول است که وجود هر يک ازاين آلاينده ها و غلظت آنها بستگی به نوع و ماهيت فاضلاب دارد. لذا با توجه به وجود این آلاینده ها در فاضلاب، تخلیه مستقیم آن در محیط زیست منجر به ایجاد آلودگی های زیست محیطی و صدمات جبران ناپذیر می شود.

تصفیه فاضلاب بهداشتی به صورت تصفیه خانه های بتنی و پکیج های قابل حمل اجرا می گردد که پکیج ها به سه شکل پلی اتیلنی، فلزی و کامپوزیتی در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش هوادهی گسترده (EAAS): 

یکی از اصلی ترین فرآيند های تصفیه بیولوژیکی هوازی، فرایند لجن فعال می باشد که در حال حاضر به عنوان متداولترین فرایند براي تصفيه بيولوژيکي فاضلابهاي شهري و صنعتي استفاده مي شود. از بین روش های مختلف لجن فعال روش هوادهی گستره (Extended Aeration Activated Sludge) یکی از کارامد ترین و پرکاربردترین روش های تصفیه فاضلاب می باشد.ادامه مطلب...

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال رشد چسبیده معلق (MBBR):

در این سیستم به منظور تجزیه مواد آلی ناپایدار و تصفیه فاضلاب، از روش تصفیه بیولوژیکی لجن فعال رشد چسبیده معلق(Moved Bed Bio Reactor) استفاده می گردد. در این روش با پرکردن 40% از حجم مخازن هوادهی توسط پکینگهای معلق و با تامین اکسیژن لازم به منظور رشد میکروارگانیزم ها، مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیزم ها مصرف شده و بار BOD5 فاضلاب کاهش می یابد.ادامه مطلب...

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش بیوراکتور غشائی (MBR):

بیوراکتور غشایی (MBR) از یک راکتور بیولوژیکی(biological reactor) با بیومس معلق و ممبرن های میکروفیلتراسیون با سوراخهای به قطر اسمی 0.1 تا 0.4 میکرومتر جهت جداسازی مواد جامد ، تشکیل شده و کاربرد زیادی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب دارد. برای جداسازی پساب تصفیه شده از بیومس فعال ممکن است بیوراکتورهای رشد معلق هوازی یا بی هوازی به همراه راکتور غشایی بیولوژیکی بکار رود.ادامه مطلب...

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش راکتور ناپیوسته متوالی (SBR):

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)،عبارت است از راکتوراختلاط کاملی که در آن عمل هوادهی و زلال سازی به صورت متناوب در یک تانک انجام می شود و راکتور بعد از طی یک دوره فرایند کامل،خالی شده و مجدداً با فاضلاب پر می گردد و عمل تصفیه به صورت متناوب در آن صورت می پذیرد.ادامه مطلب...


درصورت نیاز به توضیحات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.

 

 

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

 بطور کلی آب آلوده یا فاضلاب به آبی گفته می شود که در اثر مصارف گوناگون و ورود مواد خارجی کیفیت آن تغییر یافته و برای مصرف قبلی غیر قابل استفاده شده است.

فاضلابهای صنعتی در اثر مصرف آب در فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آیند و بعضاً خطرناک ترین نوع فاضلابها را تشکیل میدهند.

تقریباً هیچ صنعتی بدون استفاده از آب نمیتواند ادامه حیات بدهد و آب مصرف شده به همراه مواد زائد سربار تولید تشکیل پساب را داده و باید بنحو مناسب تصفیه و سپس دفع گردد.

با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید ، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد مثلاً در صنایع فلزی ، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی ، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس ، کادمیوم ، نقره ، جیوه ، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی و یا سرطانزائی آن به اثبات رسیده است. یا در صنایع لبنیات مقدار زیادی چربی های محلول از بخش های مختلف واحد تولید وارد فاضلاب شده و لزوما بایستی با روش های مخصوص جداسازی و حذف گردد. شرکت نهراب زیست با تخصص و تجربه مورد نیاز در این زمینه وارد عمل شده است و در تمامی زمینه های زیر خدمات ارائه می کند:


   
تصفیه فاضلاب آبکاری       تصفیه فاضلاب پتروشیمی        

تصفیه فاضلاب صنایع نشاسته 

 
 تصفیه فاضلاب صنایع دارویی       تصفیه فاضلاب صنایع نساجی         تصفیه فاضلاب صنایع لبنی
 
تصفیه فاضلاب قند و شکر تصفیه فاضلاب کنسروسازی         تصفیه فاضلاب کشتارگاه
   

تصفیه فاضلاب نوشابه سازی

 تصفیه فاضلاب صنایع شوینده تصفیه فاضلاب صنایع کاغذسازی 

 

   

تصفیه فاضلاب صنایع چرم سازی

تصفیه فاضلاب صنایع چینی و کاشی تصفیه فاضلاب صنایع رنگرزی

 

 

تصفیه فاضلاب صنایع آبمیوه

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد و گالوانیزه

تصفیه فاضلاب صنایع قالیشویی

 

 

تصفیه فاضلاب کارواش



 

دانلود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصفیه فاضلاب صنایع نشاسته

 تصفیه فاضلاب صنایع نشاسته
نشاسته يك فرآورده گياهي است، گياهان به كمك آفتاب و سبزينه‌ خود مي توانند آب را از خاك زمين جذب كرده با گازكربنيك هوا تركيب كنند، و بدين گونه قند بسازند. سپس همين قند را به نشاسته تبديل مي كنند. نشاسته به صورت دانه هاي خرد در ريشه، ساقه، برگ، ميوه و تخم درختان ذخيره مي شود. براي مثال، سيب زميني نشاسته‌ فراواني در بر دارد. غلاتي همچون ذرت، برنج و گندم نيز مقدار زيادي نشاسته در خود ذخيره دارند. اين نشاسته براي تغذيه نهال و جوانه هاي تازه روييده، لازم است. به كمك نشاسته آن ها رشد مي كنند و به حدي مي رسند كه خود قادر به تهيه مواد لازم براي تغذيه شان مي شوند. معروف ترين گياهاني كه منبع نشاسته هستند عبارتنداز: سيب زميني معمولي، سيب زميني شيرين و حبوبات،.
برخی کاربردهای نشاسته سیب زمینی شامل موارد ذیل می باشد:
صنایع غذایی: لبنیات، شیرینی، شکلات، انواع سس ها، مواد فریزری، کنسرو،ماکارونی.
صنایع دارویی: پوشش کپسول ها، استفاده از خاصیت چسبندگی نشاسته،  نخ بخیه،  جلوگیری از خونریزی در جراحی،
جایگزین پلاتین در شکستگی استخوان که از پلیمر نشاسته تولید میشود.
صنایع پتروشیمی و مواد پلاستیکی: چسبندگی مواد و استفاده از خواص پلیمری نشاسته
صنعت ساختمان: بتون، سیمان، گچ، رونماهای ساختمانها،  پل ها
صنعت نفت: هموژن کردن گل حفاری و ایزوله کردن بدنه چاهها
صنعت چسب سازی
رنگ سازی
صنعت تولید کاغذ و کارتن
صنعت چوب
تولید فیلم
صنعت نساجی و پارچه بافی
تولید ظروف یکبار مصرف و وسائل بهداشتی سازگار با محیط زیست
سرامیک، کاشی، چینی
انواع شوینده ها

 

شرکت فنی مهندسی نهراب زیست با تلفیق تجربه و بکارگیری دانش روز و تکنولوژی های نوین و نیز طراحی دقیق فرآیند تصفیه و استفاده از تجهیزات اتوماسیون مدرن، قادر به طراحی و ساخت سیستم تصفیه مناسب برای این نوع پساب می باشد. خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تصفیه فاضلاب کارواش

 

یکی ازمهمترین صنایع آلودهکننده محیطزیست، پساب کارواش‌ها است. به دلیل اینکه فاضلاب کارواشها
در دسته فاضلابهای صنعتی طبقه بندی میشوند و همچنین به دلیل سطح بالای آلودگی و تنوع مواد
آلاینده موجود در این نوع فاضلابها و حجم زیاد آب مصرفی آنها، روشهای متعددی برای تصفیه این نوع ازفاضلابها پیشنهاد شده است. در این میان به دلیل کوچک بودن بیشتر کارواشها میبایست فرآیندی
متناسب و همچنین مقرون بصرفه انتخاب گردد تا علاوه بر کاربری و نگهداری آسان، مدت زمان ماندگاری تجهیزات نیز بالا باشد.

 به عبارت دیگر شرکت نهراب زیست با هدف تصفیه پساب با بالاترین کیفیت و بیشترین کارآمدی با صرف حداقل هزینه و انرژی، طرح هایی را ارائه می دهد. 

 

ازجمله آلاینده‌های موجود در پساب کارواشها میتوان به چربی وروغن، دترجنتها، فسفاتها و مواد
شیمیایی مانند جوهر نمک و آمونیوم بای فلوراید ABF و همچنین حلالهای مضر برای موجودات زنده اشاره کرد.همچنین هیدروکربورها، روغنها، دوده، ذرات، برخی عناصرسنگین و MTBE موجود در بنزین و بنزن، آلایندههای موجود در پساب کارواشها را تشکیل میدهند که این مواد یقیناً موجب آلودگی گسترده آبهای سطحی و سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق پذیرنده پساب میشود. در ایران میزان آب مصرفی در کارواشها بین 150 تا 400 لیتر به ازای هر ماشین تخمین زده شده‌است . چنانچه شستن ماشین با دست یا با یک شیلنگ انجام پذیرد میانگین مصرف آب آشامیدنی 400 لیتر و در صورت استفاده از کارواش معمولی(بدون سیستم بازیافت)، 150 لیتر و اگرشستشو با سیستم بازیافت آب انجام پذیرد این رقم بین 50 تا 10 لیتر متغیر میباشد.(شمیم شریف، 1395)

اولین مرحله در تصفیه پساب کارواشها آنالیز دقیق از میزان دبی و میزان آلودگیها میباشد. بنابراین پیش از طراحی واحد تصفیه پساب کارواش بایستی پارامترهای مهمی همچون کل جامدات معلق، کل جامدات محلول، روغن و چربی، اکسیژن خواهی شیمیایی COD ، اکسیژن خواهی بیوشیمیایی BOD، دترجنت، pH و فلزات سنگین اندازه گیری شود. وجود ذرات جامد معلق زیاد و همچنین کف و دترجنت مهمترین مشکلات فاضلاب خروجی از یک کارواش میباشد که میبایست با روشهای مناسبی آنها را حذف کرد. عمده فرآیندهای تصفیه پساب کارواش را میتوان به سه مرحله جداسازی، انعقاد و لخته سازی و فیلتراسیون تقسیم کرد.

جداسازها شامل چربی گیرها(برای مشاهده تولیدات شرکت نهراب زیست کلیک کنید: سپتیک تانک ها و سیستم های DAF)، دانه گیرها و زلال سازهای اولیه می باشند.

دومین مرحله حذف دترجنت هاست. دترجنت ها شامل سورفاکتانتها یا عوامل فعال سطحی هستند که در واقع اصلی‌ترین و مهمترین مواد شیمیایی آلی در دترجنتها هستند و تقریباً 5 - 30 % وزن دترجنتها را تشکیل میدهند. این مواد با تجمع در سطح مشترک گاز-مایع یا جامد-مایع، خصوصیات آب را تغییر میدهند و با کاهش کشش سطحی آب، عمل پاک کنندگی را تسریع میکنند.

منشا دیگر آلودگی فاضلاب کارواشها، شست وشوی موتور خودروها با مواد شوینده است که طی آن روغنو گریس همراه با آب شست‌وشو به منابع آبی راه می یابد و موجب آلودگی جدی آبهای سطحی و زیرزمینی میشود. قابل ذکر آنکه مواردی از قبیل موتور شویی، زیرشویی، جارو برقی و واکس‌زنی از درجه اهمیت بالاتری برخوردارند. هرچند در اکثر موارد صاحبان خودرو مایل به روشویی آن بوده که در این صورت نیز پساب خروجی دارای مواد معلق بالا به همراه مواد شوینده است و در صورتی که خودرو قبلا واکس یا براق‌ کننده خورده باشد دارای فلزات سنگین نیز خواهد بود.

نظر به تنوع مواد به کارگرفته شده در صنعت شوینده‌ها، ویژگیهای فاضلاب میتواند در شرایط مختلف، متفاوت باشد و برای جداسازی مواد مختلف روشهای فیزیکوشیمیایی وبیولوژیکی متعددی به کارگرفته شود. استفاده از انعقاد و لخته سازی یکی از روش های متداول است.

مرحله آخر فیلتراسیون نهایی پساب کارواشها است که میتوان از فیلترشنی استفاده نمود. برای آشنایی با فیلترهای شنی تولید شرکت نهراب زیست و مشاهده کاتالوگ کلیک کنید.

 

تصفیه فاضلاب صنایع خمیرمایه

تصفیه فاضلاب صنایع خمیرمایه

درخصوص تصفیه پساب صنعتی کارخانجات خمیر مایه ،کارشناسان شرکت فنی مهندسی نهرآب زیست، پس از بررسی آنالیز فاضلاب کارخانه مورد نظر و درصورت نیاز پس از بازدید از محل کارخانه، بهترین راهکار و روش را برای تصفیه پساب مورد نظر ارائه می دهند.

درصورت نیاز به توضیحات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد و گالوانیزه

 

یکی از آلوده ترین فاضلاب های صنعتی کشور مربوط به فاضلاب صنایع فلزی شامل: فاضلاب واحد نورد سرد، نورد گرم و گالوانیزه می باشد. صنایع فلزی شامل کاخانجات ماشین سازی، صنایع روکش کردن قلزات مثلا روکش سیم های نقره یا متاشین های تجاری ،کاخانه آلومینیوم سازی و تولید درب و پنجره و... فاضلاب تمام این واحدها مشابه هم هستند با این تفاوت که غلظت مواد فلزی، اسیدیته وقلیائیت آنها متفاوت است که با توجه به این مهم روش تصفیه هم دست خوش تغییراتی میشود.   از مهمترین عناصر مضر  موجود در این نوع فاضلابها می توان به فلزات سنگین، روغن و اسیدیته اشاره نمود. سیستم تصفیه فاضلاب طراحی شده باید قادر به حذف آلاینده های فوق در جهت نیل به استانداردهای مصوب سازمان حفاظت محیط زیست باشد. 

شرکت فنی مهندسی نهراب زیست با تلفیق تجربه و بکارگیری دانش روز و تکنولوژی های نوین و نیز طراحی دقیق فرآیند تصفیه و استفاده از تجهیزات اتوماسیون مدرن، قادر به طراحی و ساخت سیستم تصفیه مناسب برای این نوع پساب می باشد. از پروژه های انجام شده این شرکت می توان به طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب مجتمع فولاد گیلان اشاره نمود. خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان این شرکت  تماس حاصل فرمایید.

تصفیه فاضلاب صنایع آبمیوه

منابع آلودگی در این صنایع به شرح زیر است :

  • پساب جاری شده از شستشوی میوه خام
  • پساب ایجاد شده از مقدمات تهیه میوه مثل پوست کنی و جداسازی
  • پساب جاری شده از پخت یا بلانچینگ میوه
  • پساب جاری شده در اثر ریختن شربت قند یا آب نمک به داخل قوطی و اطراف آن
  • مصرف آب جهت شستشو دستگاه ها، مخازن، کف سالن، قوطی ها و ...  
از خصوصیات فاضلاب های این صنعت مقدار مواد عالی محلول نسبتا زیاد و مواد معلق و شناور قابل توجه است. بدلیل تصفیه پذیری و قابلیت تجزیه خیلی خوب، این نوع پساب ها قابل تصفیه می باشند، عدم وجود مواد سمی و مواد شیمیایی نامطلوب در این گونه فاضلاب ها یکی دیگر از نکات مثبت آن است که حتی چنانچه این نوع پساب را مستقیما برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده کنند، مشروط برارضای محدودیت هایی نظیر عمق آب زیر زمینی منطقه، مقدار خشکی هوا، تبخیر و...، مشکل خاصی بوجود نمی آورد،بنابراین با توجه به شروط گفته شده این روش که همان دفع زمینی است در ایران مجاز نمی باشد و معمولا توصیه می گردد که قبل از اعمال فرایند تصفیه ذرات درشت و شناور مثل پوست میوه حذف گردند، این عمل با کمک غربال های دستی یا مکانیکی صورت می پذیرد، و پس از غربال پساب جاری شده تاحدودی متعادل و خنثی گردد و در نهایت پساب خنثی ابتدا تحت تصفیه بیولوژیکی قرار بگیرد و سپس به مصرف آبیاری برسد. 
چهار سیستم اصلی برای تصفیه بیولوژیکی به شرح زیر می باشد:
- فیلترهای بیولوژیکی 
- روش لجن فعال شده
- استفاده از برکه های تثبیت
- بیوراکتورهای چرخان
-سایر روش های بیولوژیکی

تصفیه فاضلاب صنایع قالیشویی

در حال بروزرسانی....

تصفیه فاضلاب صنایع چرم سازی

چرم سازی یکی از صنایع قدیمی ایران است بطوریکه سابقه آن به دوره قبل از اسلام می رسد. این صنعت در بسیاری از شهرهای کشور حضور فعال دارد. صنعت چرم سازی یکی از صنایع بسیار آلاینده محسوب میگردد. علاوه بر ضایعات جامد پوست، پساب این صنعت آلوده به انواع ضایعات طبیعی، مواد شیمیایی و ترکیبات خطرناک میباشد که از این میان ترکیبات کروم و سولفیدها نقش مهم تری دارند. علاوه بر آلاینده های شیمیایی پساب این صنعت معمولا غنی از انواع میکروبهای خطرناک از قبیل: میکروب بروسلا، آنتراکس(سیاه زخم) و انگل های مختلف است که همراه با حیوان کشتار شده وارد پساب شده و باعث آلودگی میکروبی می گردد. لذا در تصفیه پساب های صنعت چرم سازی معمولاً تلفیقی از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می شود.


شرکت فنی و مهندسی نهراب زیست با درک موقعیت موجود، اقدام به بومی سازی تکنولوژیهای به کار رفته در کشورهای پیشرفته نموده و با در نظر گرفتن استانداردهای تصفیه و نیز با هدف به حداقل رساندن هزینه های تصفیه فاضلاب های صنعتی آماده همکاری در تصفیه فاضلاب کارخانجات رنگرزی کشور می باشد.کلیه سیستم های تصفیه فاضلاب طراحی شده را می توان در قالب تصفیه خانه های بتنی و پکیج های فلزی یا پلی اتیلنی اجرا نمود. لطفاً جهت اطلاع از روشهای نوین تصفیه موجود و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تصفیه فاضلاب صنایع رنگرزی

تصفیه فاضلاب رنگرزی
صنعت رنگرزی با پراکندگی بسیار زیاد یکی از صنایع کشور محسوب می گردد. کارخانجات متعدد رنگرزی اعم از رنگرزی پارچه و نخ در گوشه و کنار کشور مشغول فعالیت هستند. فاضلاب این صنعت به طور معمول مربوط به بخش شستشوی اولیه، رنگرزی و شستشوی پس از رنگرزی می باشد. با توجه به اینکه پساب صنایع رنگرزی معمولا ترکیب رقیقی از مواد شیمیایی مختلف مصرفی در این صنعت، از جمله دترژنت ها، مواد سفید کننده، رنگ های مختلف و بسیار متنوع، اسیدهای آلی، مواد تثبیت کننده و غیره... می باشد، روش تصفیه و حذف آلاینده های این صنعت نیز باید با توجه به تصفیه پذیری آلاینده ها صورت بگیرد. از طرف دیگر جریان حجمی و کمیت پساب های رنگرزی بسیار متفاوت است  و تابع نوع تولید و روش رنگرزی، کیفیت مواد اولیه و کیفیت محصول تولید شده دارد. طبق بررسی های انجام شده به نظر می رسد که در صنعت رنگرزی به ازاء رنگرزی و تکمیل هر کیلو الیاف در حدود 30 الی 60 لیتر آب مصرف می شود که به طور عمده به صورت پساب تخلیه می گردد. الیاف پنبه آب نسبتاً بیشتری مصرف می نمایند و به دلیل کاربرد رنگ های خاص پساب هایی با غلظت بیشتر ایجاد می کنند. همچنین الیاف پشمی معمولاً به شستشوی بیشتری نیاز داشته و از رنگ هایی استفاده می نمایند که دارای تصفیه پذیری کمتری می باشند. اما به طور کلی می توان گفت که در همه پساب های رنگرزی مشکل رنگ و مواد معلق و شناور و ترکیبات معدنی وجود دارد. لذا در تصفیه پساب های صنعت رنگرزی معمولاً تلفیقی از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می شود.

شرکت فنی و مهندسی نهراب زیست با درک موقعیت موجود، اقدام به بومی سازی تکنولوژیهای به کار رفته در کشورهای پیشرفته نموده و با در نظر گرفتن استانداردهای تصفیه و نیز با هدف به حداقل رساندن هزینه های تصفیه فاضلاب های صنعتی آماده همکاری در تصفیه فاضلاب کارخانجات رنگرزی کشور می باشد.کلیه سیستم های تصفیه فاضلاب طراحی شده را می توان در قالب تصفیه خانه های بتنی و پکیج های فلزی یا پلی اتیلنی اجرا نمود. لطفاً جهت اطلاع از روشهای نوین تصفیه موجود و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

صنایع سلولزی و کاغذسازی مقادیر زیادی آب مصرف کرده و به همان مقدار پساب تولید می کنند. پساب این صنایع دارای COD و سمیت بالایی می باشند و تخلیه آنها، مقادیر زیادی آلاینده های مضر وارد محیط زیست می نماید. بیش از 250 ماده شیمیایی در پسابهایی که طی مراحل مختلف کاغذسازی تولید می شوند، شناسایی شده است. آلاینده های معمول و برخی ترکیبات شیمیایی پساب کاغذسازی شامل اسیدهای رزین، فنل ها، دی اکسین ها و فوران ها، مواد آلی و معدنی، فلزات سنگین، سیانیدها، سولفیدها و دیگر مواد محلول هستند. مهم ترین منابع آلودگی در بین مراحل مختلف کاغذسازی، خمیر سازی، شستشوی خمیر، غربال کردن، سفید کردن و ساخت کاغذ تولید می شود که در این میان بیشترین حجم آلاینده ها در مرحله خمیرسازی ایجاد می شود و ترکیبات کلریدی و دیگر ترکیبات آلی سمی شامل مشتقات لیگنین از آن جمله است.


شرکت فنی مهندسی نهراب زیست با تلفیق تجربه و بکارگیری دانش روز و تکنولوژی های نوین و نیز طراحی دقیق فرآیند تصفیه و استفاده از تجهیزات اتوماسیون مدرن، قادر به طراحی و ساخت سیستم تصفیه مناسب برای این نوع پساب می باشد. خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

ممبران

 

ممبران ها یا غشاهای نیمه تراوا یکی از اصلی ترین اجرای سیستم تصفیه آب اسمز معکوس (RO) می باشند. ممبران یک لایه نازک کامپوزیتی است که از سه قسمت تشکیل شده است:لایه محافظ پلی استری نگه دارنده رطوبت، لایه داخلی از جنس پلی سلفون بسیار ریز و یک لایه بسیار نازک پلی آمید که بر روی سطح ممبران کشیده می شود. در یک ممبرین RO ضخامت لایه ی محافظ 50 میکرون  و دیواره ی با ضخامت  20 میکرون  می باشد

تمامی این لایه ها از جنس بسیار مقاوم در برابر  خوردگی و تغییر شیمیایی ساخته شده اند. ممبرین نیمه تراوا  بین دو قسمت قرار می گیرد. پدیده ی اسمز وقتی اتفاق می افتد که آب خالص از یک محلول نمکی رقیق، پس از عبور از میان ممبرین به سمت محلول نمکی با غلظت بالاتر در بخش دیگر جاری شود و سبب افزایش ارتفاع محلول نمکی در قسمت غلیظ تر می گردد. جریان آب وقتی قطع می شود که فشار ستون محلول نمکی با اختلاف پتانسیل شیمیایی بین دو محلول آبی برابر شود. نقطه تعادل برای ارتفاع ستون آب در غالب فشار آب وارد شده بر روی ممبرین،فشار اسمزی نامیده می شود.اگر نیروی به این ستون از آب وارد گردد، مسیر جریان آب از میان ممبرین می تواند برعکس شود.این پدیده اسمز معکوس نامیده می شود

چنین جریان معکوسی که سبب تولید آب خالص از محلول نمکی می شود،به علت این است که ممبرین اجازه عبور به نمک را نمی دهد و فقط ذرات آب خالص از آن عبور می کند.

555

طرح شماتیک لایه های ممبرین



 

      filmtec logo csm logo
                   کاتالوگ ممبران Filmtec                                          کاتالوگ ممبران CSM                     

چربی گیر رستوران

چربی و روغن یکی از عمده ترین آلاینده های موجود در فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه هاست.از آنجا که چربی وزن مخصوص کمتری نسبت به آب دارد، لذا به راحتی می توان آن را از آب جدا نمود.در صورتی که پساب رستوران در حوضچه ای جمع گردد پس از مدتی چربی و روغن موجود در آن جدا شده و در سطح شناور می گردد.لذا طی یک فرایند فیزیکی ساده، قابلیت جدایی از فاضلاب را خواهد داشت.در فواصل زمانی مشخص چربی و روغن جمع شده در سطح سیستم تخلیه می گردد.همچنین این سیستم توانایی دارد میزان قابل توجهی از مواد معلق موجود در فاضلاب را نیز به روش ته نشینی حذف نماید.از آنجا که چربی و روغن دارای مصارف خاصی در صنعت است، می توان آن را برای بازیابی ارسال نمود.تصویری از سیستم چربی گیر رستوران را در شکل زیر دیده می شود.

 

جهت تسهیل در حمل و نصب، جنس چربی گیرهای ساخت شرکت نهراب زیست پلی اتیلنی بوده و در صورت نصب مطابق استانداردهای این شرکت به مدت 50 سال گارانتی می گردد.

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب