مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

گندزدایی

گندزدایی آب آشامیدنی یک مرحله ی تصفیه اختصاصی برای تخریب یا حذف ارگانیزم های بیماری زا است، لذا نباید با استریل کردن که تخریب یا حذف همه ی ارگانیزم های زنده است، اشتباه شود. با وجود اینکه گندزدایی آب آشامیدنی قرن ها است که انجام می شود، اهمیت این فرایند در تصفیه ی آب آشامیدنی تا قبل از پیدایش تئوری جرم بیماری ناشناخته مانده بود.

پاتوژن ها (ارگانیزم های بیماری زا) هم در آب های سطحی و هم زیر زمینی وجود دارند. این ارگانیزم ها در شرایط خاص قادرند هفته ها در دمای حدود 21 درجه سانتی گراد و ماه ها در دمای پایین تر در منابع آب زنده بمانند. برای تهیه ی آب آشامیدنی سالم، تخریب یا حذف این ارگانیزم ها ضروری است. برخی از باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها و ارگانیزم های بزرگ تر وارد شده به بدن توسط مصرف آب آلوده، باعث ایجاد بیماری های خفیف تا کشنده می شوند. گندزداهایی که بیشتر در تصفیه آب استفاده می شوند، عوامل اکسید کننده (هالوژن ها، مشتقات هالوژن ها، ازن) و عوامل فیزیکی (تابش فرابنفش UV) هستند. درحالی که اثر دقیق عوامل گند زدا روی میکروارگانیزم ها به خوبی مشخص نشده است، برخی از عواملی که کارایی گندزدایی را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

  • نوع و غلظت میکرو ارگانیزم مورد نظر
  • نوع و غلظت گند زدا
  • زمان تماس گندزدا
  • کیفیت شیمیایی و دمای آب
در صورت طراحی و بهره برداری درست، تصفیه متداول که شامل انعقاد، لخته سازی، ته نشینی و صاف سازی است، به همراه گند زدایی می تواند حداقل غیر فعال سازی اجباری ژیاردیالمبلیا و ویروس های روده ای را برآورده سازد. سیستم های گندزدایی اصلی که در آن ها از کلر آزاد باقی مانده، ازن و دی اکسید کلر استفاده می شود، می توانند میزان غیرفعالسازی بیشتر از مقادیر فوق برای هر دو ارگانیزم را به دست دهند. 
چندین فن آوری اصلی گندزدایی برای تصفیه خانه های آب ارزیابی شده و وجود دارد. در این فن آوری ها از کلر و کلرآمین ها، ازن، دی اکسید کلر، پرمنگنات پتاسیم و تابش UV برای گندزدایی استفاده می شود.
در حال حاضر کلر به عنوان گندزدای اصلی در تصفیه ی آب آشامیدنی استفاده می شود. سایر موارد کاربرد کلر کنترل طعم و بو، کنترل جلبک ها، آمایش مواد بستر صافی، حذف آهن و منگنز، حذف سولفید هیدروژن و حذف رنگ است. کلر به شکل های مختلف از جمله کلر عنصری (گاز یا مایع)، ترکیبات جامد هیپوکلریت کلسیم یا سدیم و دی اکسید کلر گازی موجود است. خطر بالقوه ی مربوط به حمل و نقل، ذخیره و جابجایی کلر منجر به استفاده از محلول هیپوکلریت در بسیاری از تصفیه خانه ها شده است. هیپوکلریت تا حدودی گرانتر بوده، کیفیت آن طی ذخیره کاهش می یابد و تزریق آن مشکل است. محلول هیپوکلریت سدیم با غلظت های 1.5 تا 15 درصد موجود است. محلول های غلیظ تر در صورت مواجه با نور و گرما به سرعت تجزیه می شوند. هیپوکلریت کلسیم با خلوص بالا، حداقل 70 درصد کلر در دسترس دارد. این ماده به صورت پودر، گرانول یا قرص های فشرده در بازار موجود است.در تصویر زیر نمونه ای از پکیج کلر زنی ساخته شده و نصب شده توسط شرکت نهراب زیست را مشاهده می فرمایید:


 

 تمایل به استفاده از ازن در ایالات متحده و کانادا در سال های اخیر به دلیل تشدید نگرانی ها در مورد تشکیل THMs طی کلرزنی آب های آشامیدنی، افزایش یافته است. علاوه بر استفاده از ازن به عنوان گندزدا، پیش ازن زنی نیز با هدف حذف طعم و بو، حذف رنگ، حذف آهن و منگنز، حذف تشدید شده NOM و اکسیداسیون مواد آلی انجام می شود. ازن یک گاز ناپایدار است، لذا باید در محل مصرف تولید شود. به علاوه، ازن نمی تواند به عنوان گندزدای ثانویه استفاده شود، چون نمی تواند به مدت طولانی در آب باقی بماند. متداول ترن روش تولید ازن برای تصفیه خانه های آب، راکتور تخلیه کرونا است. این راکتور متشکل از دو راکتور قرار داده شده با فاصله از هم است.
اثرات میکروب کشی UV از اواخر قرن نوزدهم کشف و شناخته شده است. حتی در زمان های قدیم از نور خورشید برای پالودن آب استفاده می شد. کاربرد مستقیم این فن آوری در تصفیه آب به سال 1901 که لامپ های بخار جیوه به بازار عرضه شد برمیگردد. در حال حاضر به دلیل بهبود در طراحی لامپ، عدم ایجاد باقی مانده های شیمیایی سمی، قدرت ویروس کشی عالی، قابلیت اعتماد بالا و سهولت بهره برداری، فن آوری UV به طور گسترده در تصفیه فاضلاب استفاده می شود.مزایای تابش UVعبارتند از:
  • هیچ گونه ماده شیمیایی وارد آب نمی شود، لذا کیفیت آب ثابت است.
  • اجزای محلول موجود در آب مثل آمونیاک اثری روی گندزدایی ندارند.
  • طعم و بو تولید نمی شود.
  • زمان تماس کوتاه است.
  • دوز بیش از حد، اثر نامطلوب ایجاد نمیکند.
مشخصات کلر هیپوکلریت سدیم هیپو کلریت کلسیم دی اکسیدکلر ازن پراکسید هیدروژن
شکل  مایع،گاز    محلول

پودر،گرانول،محلول1درصد

گاز  گاز مایع
غلظت % 100 12-15  70  تا 35  2  35-70
سمیت برای میکروارگانیزم ها  زیاد زیاد   زیاد  زیاد  زیاد  متوسط

مخاطرات جابجایی و مصرف

 زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  متوسط
خوردگی  زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  کم
قابلیت حذف بو  زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  زیاد
هزینه  کم  متوسط  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب