طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی و استفاده مجدد از پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

یکی از فرایندهایی که در تصفیه پساب های صنعتی نقش بسیار مهمی دارد فرایند خنثی سازی است. اکثر پساب های صنعتی دارای pH قلیایی (بیش از 7) و یا اسیدی (کمتر از 7) می باشند.

pH اسیدی باعث خوردگی بتن ، سطوح فلزی و تجهیزات و دستگاه ها می گردد.

pH قلیایی باعث ته نشینی برخی از املاح در خطوط لوله و مخازن می گردد و بعضا ایجاد انسداد می نماید.

pH های اسیدی و یا قلیایی علاوه بر اختلال شدید در فرایندهای تصفیه، اعم از شیمیایی و یا حتی فیزیکی ، باعث مرگ باکتری ها و باز دارندگی فعالیت های بیولوژیکی می گردند.

با توجه به ضرر و زیان شدید pH های اسیدی و یا قلیایی در مراحل مختلف فرایند تصفیه معمولا در اولین مرحله از فرایند تصفیه عملیات خنثی سازی انجام می گیرد. 

خنثی سازی پساب اسیدی

معمولا پساب های اسیدی را با اضافه کردن مولد قلیایی مانند آهک هیدراته ، سود سوز آور و یا کربنات سدیم خنثی می نمایند.

خنثی سازی پساب قلیایی

برای خنثی سازی پساب های قلیایی از اسید سولفوریک که یکی از ارزان ترین اسیدها می باشد استفاده می گردد. گاهی از سایر اسیدها مثل اسید کلریدریک و همچنین از گاز دودکش یا COنیز برای خنثی سازی استفاده می نمایند. گاز دودکش 10 تا 14 درصد COدارد و پس از انحلال در آب تشکسل اسید کربنیک می دهد.

کیفیت و غلظت پساب، میزان مصرف و نوع ماده خنثی کننده و هزینه مواد مصرفی عواملی هستند که در انتخاب ماده شیمیایی برای خنثی سازی تعیین کننده می باشند.

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب