مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

 

یکی ازمهمترین صنایع آلودهکننده محیطزیست، پساب کارواش‌ها است. به دلیل اینکه فاضلاب کارواشها
در دسته فاضلابهای صنعتی طبقه بندی میشوند و همچنین به دلیل سطح بالای آلودگی و تنوع مواد
آلاینده موجود در این نوع فاضلابها و حجم زیاد آب مصرفی آنها، روشهای متعددی برای تصفیه این نوع ازفاضلابها پیشنهاد شده است. در این میان به دلیل کوچک بودن بیشتر کارواشها میبایست فرآیندی
متناسب و همچنین مقرون بصرفه انتخاب گردد تا علاوه بر کاربری و نگهداری آسان، مدت زمان ماندگاری تجهیزات نیز بالا باشد.

 به عبارت دیگر شرکت نهراب زیست با هدف تصفیه پساب با بالاترین کیفیت و بیشترین کارآمدی با صرف حداقل هزینه و انرژی، طرح هایی را ارائه می دهد. 

 

ازجمله آلاینده‌های موجود در پساب کارواشها میتوان به چربی وروغن، دترجنتها، فسفاتها و مواد
شیمیایی مانند جوهر نمک و آمونیوم بای فلوراید ABF و همچنین حلالهای مضر برای موجودات زنده اشاره کرد.همچنین هیدروکربورها، روغنها، دوده، ذرات، برخی عناصرسنگین و MTBE موجود در بنزین و بنزن، آلایندههای موجود در پساب کارواشها را تشکیل میدهند که این مواد یقیناً موجب آلودگی گسترده آبهای سطحی و سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق پذیرنده پساب میشود. در ایران میزان آب مصرفی در کارواشها بین 150 تا 400 لیتر به ازای هر ماشین تخمین زده شده‌است . چنانچه شستن ماشین با دست یا با یک شیلنگ انجام پذیرد میانگین مصرف آب آشامیدنی 400 لیتر و در صورت استفاده از کارواش معمولی(بدون سیستم بازیافت)، 150 لیتر و اگرشستشو با سیستم بازیافت آب انجام پذیرد این رقم بین 50 تا 10 لیتر متغیر میباشد.(شمیم شریف، 1395)

اولین مرحله در تصفیه پساب کارواشها آنالیز دقیق از میزان دبی و میزان آلودگیها میباشد. بنابراین پیش از طراحی واحد تصفیه پساب کارواش بایستی پارامترهای مهمی همچون کل جامدات معلق، کل جامدات محلول، روغن و چربی، اکسیژن خواهی شیمیایی COD ، اکسیژن خواهی بیوشیمیایی BOD، دترجنت، pH و فلزات سنگین اندازه گیری شود. وجود ذرات جامد معلق زیاد و همچنین کف و دترجنت مهمترین مشکلات فاضلاب خروجی از یک کارواش میباشد که میبایست با روشهای مناسبی آنها را حذف کرد. عمده فرآیندهای تصفیه پساب کارواش را میتوان به سه مرحله جداسازی، انعقاد و لخته سازی و فیلتراسیون تقسیم کرد.

جداسازها شامل چربی گیرها(برای مشاهده تولیدات شرکت نهراب زیست کلیک کنید: سپتیک تانک ها و سیستم های DAF)، دانه گیرها و زلال سازهای اولیه می باشند.

دومین مرحله حذف دترجنت هاست. دترجنت ها شامل سورفاکتانتها یا عوامل فعال سطحی هستند که در واقع اصلی‌ترین و مهمترین مواد شیمیایی آلی در دترجنتها هستند و تقریباً 5 - 30 % وزن دترجنتها را تشکیل میدهند. این مواد با تجمع در سطح مشترک گاز-مایع یا جامد-مایع، خصوصیات آب را تغییر میدهند و با کاهش کشش سطحی آب، عمل پاک کنندگی را تسریع میکنند.

منشا دیگر آلودگی فاضلاب کارواشها، شست وشوی موتور خودروها با مواد شوینده است که طی آن روغنو گریس همراه با آب شست‌وشو به منابع آبی راه می یابد و موجب آلودگی جدی آبهای سطحی و زیرزمینی میشود. قابل ذکر آنکه مواردی از قبیل موتور شویی، زیرشویی، جارو برقی و واکس‌زنی از درجه اهمیت بالاتری برخوردارند. هرچند در اکثر موارد صاحبان خودرو مایل به روشویی آن بوده که در این صورت نیز پساب خروجی دارای مواد معلق بالا به همراه مواد شوینده است و در صورتی که خودرو قبلا واکس یا براق‌ کننده خورده باشد دارای فلزات سنگین نیز خواهد بود.

نظر به تنوع مواد به کارگرفته شده در صنعت شوینده‌ها، ویژگیهای فاضلاب میتواند در شرایط مختلف، متفاوت باشد و برای جداسازی مواد مختلف روشهای فیزیکوشیمیایی وبیولوژیکی متعددی به کارگرفته شود. استفاده از انعقاد و لخته سازی یکی از روش های متداول است.

مرحله آخر فیلتراسیون نهایی پساب کارواشها است که میتوان از فیلترشنی استفاده نمود. برای آشنایی با فیلترهای شنی تولید شرکت نهراب زیست و مشاهده کاتالوگ کلیک کنید.

 

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب