طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی و استفاده مجدد از پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گندزدایی به نابودی بخشی از ارگانیزم های بیماری زا اطلاق می گردد و در طی این فرایند تمامی ارگانیزم ها از بین نمی رود.در زمینه تصفیه فاضلاب، چهارنوع ارگانیزمی که بیشترین سابقه ایجاد بیماری را دارند عبارتند از باکتری ها، اوکیست ها و کیست های پروتوزوئایی،کرم های روده و ویروس ها.هدف از گندزدایی از بین بردن این گونه ها تا حد ممکن است.

ابزار و روش های گندزدایی

گندزدایی معمولاً توسط روش های زیر انجام می گیرد:

1-عوامل شیمیایی:

عوامل شیمیایی که تاکنون برای گند زدایی مصرف شده اند عبارتند از:کلر و ترکیبات آن،برم،ید،ازن،فنل و ترکیبات فنلیک،الکل ها،فلزات سنگین و ترکیبات وابسته،رنگ ها،صابون ها و دترجنت های سنتتیک،ترکیبات چهارگانه آمونیوم،پروکسید هیدروژن،پراستیک اسید،انواع قلیاها، و انواع اسیدها.از بین این موارد،معمولترین گندزداها مواد شیمیایی اکسید کننده بوده و کلر یکی از این مواد است که مصرف جهانی دارد.

2-عوامل فیزیکی:

عوامل فیزیکی که می توانند به عنوان گندزدا به کار روند عبارتند از گرما،نور و امواج صوتی.برای مثال حرارت دهی آب تا نقطه جوش،قسمت اعظم باکتریهای غیر اسپور را نابود خواهد کرد.از گرما عمدتاً در صنایع نوشابه سازی و تولید آب معدنی و لبنیات استفاده می شود.

نور آفتاب نیز عمدتاً به دلیل اینکه بخشی از طیف الکترومغناطیس آن را اشعه ماورابنفش(UV) تشکیل می دهد،گندزدای خوبی است.برای گندزدایی از فاضلاب معمولاً از لامپ های مخصوص اشعه ماورابنفش استفاده می شود.

3-ابزار مکانیکی:

باکتری ها و دیگر ارگانیزم ها، در طی تصفیه توسط ابزار مکانیکی نیز حذف می شوند.برای مثال در آشغالگیر،دانه گیر و نیز حوض های ته نشینی مقادیری از میکروارگانیزم ها حذف خواهد شد.

4-پرتوافکنی:

انواع اصلی پرتوافکنی، عبارتند از الکترومغناطیس،اکوستیک و ذرات.مثلاً به دلیل قدرت نفوذ بالای اشعه گاما،این اشعه برای گندزدایی آب و فاضلاب بکار می رود.همچنین، استفاده از تابش شعاع الکترونی با انرژی بالا برای پرتوافکنی بر روی فاضلاب و لجن اخیراً مورد توجه قرار گرفته است.

انتخاب نوع گندزدایی،بسته به عوامل متعددی دارد که از آن جمله می توان به قابلیت دسترسی به روش مورد نظر، هزینه، میزان میکروارگانیزم موجود در فاضلاب ورودی، استاندارد خروجی، کدورت فاضلاب مورد تصفیه و توانایی های اپراتور اشاره کرد.

کاربرد گندزدایی:

اصولاً عمده مواردی که نیاز به استفاده مجدد از فاضلاب یا تخلیه پساب به آبهای پذیرنده می باشد بایستی گندزدایی صورت پذیرد.مثلاً پساب صنعتی برگشت داده شده به واحد های صنعتی در اغلب موارد بایستی عاری از میکروارگانیزم باشد.همچنین در صورتی که میکروارگانیزم های بیماری زا در پساب خروجی از تصفیه خانه فاضلاب از حد معینی تجاوز کند احتمال تولید بیماریهای آب برد در مجاورت محیط بالارفته و حتی ممکن است بیماری های واگیردار و کشنده ای از قبیل وبا را به وجود آورد.به همین دلیل استانداردهای زیست محیطی تعداد ارگانیزم های بیماری زا در پساب خروجی از واحد تصفیه را محدود می کند که بایستی با گندزدایی مناسب به این استاندارد دست یافت.در مورد آب تهیه شده جهت آشامیدن یا استحمام و نیز برای مصارف تفریحی از قبیل استخرهای شنا،استاندارها بسیار سختگیر تر بوده و متناسب آن باید گندزدایی دقیقی انجام گیرد.

 

 با توجه به قوانین وضع شده از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست ایران،لازم است که پساب خروجی کلیه سیستم های تصفیه کارخانجات،کارگاهها، واحد های تولیدی، هتل ها،کمپ ها و غیره کیفیتی مطابق با استانداردهای اعلام شده داشته باشد.لذا هر واحد تولیدی یا خدماتی بایستی متناسب با فاضلاب تولیدی خود،تاسیساتی را جهت تصفیه آن ایجاد نماید تا ممانعتی از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست در جهت ادامه کار واحد ایجاد نشود.بدیهی است هرگونه وقفه در کار واحد می تواند ضررهای قابل توجهی به میزان سود و امکان رقابت آن در پی داشته باشد.برای تصفیه هر نوع فاضلاب ممکن است چندین سیستم وجود داشته باشد.اما سیستمی که انتخاب می شود باید علاوه بر تأمین حدود استانداردها،دارای هزینه ساخت و راهبری پایین بوده و نیز بتواند پایداری خود را در طول دوره طرح،و نیز در شرایط محیطی مختلف حفظ نماید.بدیهی است توانمندی علمی و اجرایی طراح نقش بسزایی در انتخاب مناسب این سیستم بهینه دارد.

شرکت نهراب زیست با در اختیار داشتن متخصصین مجرب و بکارگیری دانش آموختگان دانشگاههای ممتاز کشور و نیز ارتباط مستمر با مراکز علمی و پژوهشی و در کنار آن ارتباط نزدیک با شرکت های پیشرو در عرصه جهانی،آمادگی دارد تا تجربیات خود را در اختیار مدیران محترم کارخانجات، کارگاهها و دیگر بخش ها قرار دهد.طراحی و مشاوره در زمینه سیستم های پیشرفته تصفیه انواع فاضلاب،تکنولوژی های نوین، ارتقا عملکرد سیستم های موجود ونیز تهیه مواد و تجهیزات مورد نیاز از مهمترین خدماتی است که این شرکت به مشتریان خود ارائه می دهد.

 

 

به طور کلی فاضلاب به آبی گفته می شود که در اثر مصرف و ورود مواد خارجی تغییر کیفیت داده و برای مصرف قبلی غیر قابل استفاده شده است. فاضلاب های بهداشتی حاصل استفاده روزمره از آب جهت فعالیت های انسانی ( شستشو، استحمام، آشپزی و...) می باشد که از نظر ترکیبی 99/9 درصد آب و حدود0/1  درصد آن را ناخاصی ها و مواد آلاینده تشکیل می دهد.
مواد آلاينده موجود در فاضلاب شامل مواد آلی قابل تجزيه بيولوژيکی، مواد معلق، مواد مغذی، پاتوژنها، فلزات سنگين،دترجنت ها، موادآلی مقاوم به تجزيه بيولوژيکی و جامدات محلول است که وجود هر يک ازاين آلاينده ها و غلظت آنها بستگی به نوع و ماهيت فاضلاب دارد. لذا با توجه به وجود این آلاینده ها در فاضلاب، تخلیه مستقیم آن در محیط زیست منجر به ایجاد آلودگی های زیست محیطی و صدمات جبران ناپذیر می شود. بنابراین می توان گفت که هدف از تصفیه فاضلاب عبارت است از:

  • تثبیت مواد آلی
  • تولید پساب قابل تخلیه در محیط و جلوگیری از ایجاد هرگونه آلودگی در محیط زیست
  • استفاده مجدد از پساب تصفیه شده

 انواع روش های مختلف تصفیه فاضلاب بهداشتی که در شرکت فنی مهندسی نهراب زیست طراحی و اجرا می گردند به شرح زیر می باشد:

 انواع مختلف سیستم های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب که در قالب پکیج های فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی و صورت بتنی قابل اجرا می باشند شامل:


 
انواع مختلف سیستم های چربی گیرشامل:
 

 

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب