مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

آب شیرین کن

آب شیرین کن چیست: امروزه شیرین سازی آب شور به یکی از پر رونق ترین بازارهای تکنولوژی در سراسر جهان تبدیل شده است، با توجه منابع محدود آب شیرین و نیاز روز افزون استفاده از آب در صنایع مختلف، بکارگیری روش اسمز معکوس در شیرین سازی آب های شور و لب شور بسیار رو به گسترش می باشد.

در شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس با اعمال فشار مکانیکی به آب شور، مولکول های آب  از املاح نمکی و ناخالصی های موجود در اب با استفاده از یک غشا نیمه تراوا جدا می شوند.

در آب شیرین کن یا اسمز معکوس (RO)، آب ورودی (تصفیه نشده ) توسط پمپ با فشار به داخل محفظه ای که دارای غشاء نیمه تراوا می باشد، رانده می شود و چون املاح و ناخالصی های تقریبا قادر به عبور از غشا نیستند، از این رو در یک طرف غشا آب تقریبا خالص (آب شیرین)(Permeate) و در طرف دیگر آب تغلیظ شده (Concentrate) ازط ناخالصی ها (آب شور) وجود خواهد داشت. 

هر دستگاه آب شیرین کن (RO) به صورت ساده شامل قسمت های زیر است:

1- پمپ فشار قوی که بتواند فشار لازم آب ورودی به سیستم را تامین کند. که این فشار معمولا برای آب های شور 12-25 اتمسفر و برای آب دریا 54-80 اتمسفر می باشد. 

2- غشای نیمه تراوا که فقط مولکولهای آب و گاز میتوانند از ان عبور کنند. این غشا معمولا از جنس استات سلولز، پلی امید، پلی فنیل اکسید یا غیره درست می شود. دبی اب تصفیه شده به مساحت غشا و ضریب تراوایی آن بستگی دارد و در انتخاب غشا مناسب برای دستگاه آب شیرین کن باید ویژگی های زیر را در نظر گرفت: 

  • تراوایی آن برای آب زیاد و برای املاح بسیار کم باشد.
  • در برابر تغییرات PH مقاوم باشد.
  • در برابر حمله مواد شیمیایی و بیولوژیکی مقاوم باشد. 
  • قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد. 

3- محفظه نگهدارنده غشا یا پرشر وسل که غشا در درون آن قرار میگیرد و باید تحمل فشار وارده را داشته باشد. 

4- شیر کنترل در مسیر محلول تغلیظ شده برای کنترل درجه تغلیظ 

البته قبل از ورود آب به بخش اصلی دستگاه تصفیه ، با توجه به کیفیت آب و ناخالصی ها و الودگیهای موجود در آب ورودی اولیه ، آب در معرض فرایندهای مختلف پیش تصفیه قرار میگیرد تا تصفیه مقدماتی انجام شود و از ورود هرگونه آلودگی به غشا ( ممبران ) و اسیب به غشا جلوگیری گردد. 

از جمله مراحل متداول پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه آب شیرین کن (RO) بطور پیوسته کار میکند و می تواند املاح آب خام را تا 99% کاهش دهد. با اسمز معکوس باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها یا ذرات بزرگتر از میکرون تقریبا 100% حذف میشوند. البته به علت عدم اب بندی کامل دستگاه آب شیرین کن RO مقدار ناچیزی از این ناخالصی ها ممکن است از غشا عبور کرده و در آب تصفیه شده دیده شوند. گازها میتوانند 100% از غشا عبور کنند. این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آب هایی که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی می باشند بسیار مناسب است و حتی قادر است از آب دریا با TDSحدود 30000ppm و نیز آب های شور آب آشامیدنیس تهیه نماید.
برای تصفیه آب های معمولی با TDS بین 1000 تا 10000ppm  اسمز معکوس بسیار روش اطمینان بخش و مقرون به صرفه ای می باشد و امروزه اقتصادی ترین روش برای تهیه اب آشامیدنی از آب های شور می باشد.

در صنایعی مانند داروسازی و پزشکی برای تهیه آب خالص و دمین به جای روش تقطیر میتوان از دستگاه های اسمز معکوس (آب شیرین کن) استفاده کرد.
در سایر صنایع نیز تامین آب خط تولید با بکارگیری دستگاه آب شیرین کن به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین بکارگیری دستگاه اسمز معکوس در تصفیه پیشرفته پساب های صنعتی و بهداشتی و استفاده مجدد از فاضلاب در خط تولید صنایع رو به گسترش است. 

لطفا جهت دریافت مشخصات فنی و اطلاعات تکمیلی در زمینه دستگاه آب شیرین کن ساخت شرکت نهراب زیست با ما تماس بگیرید.

تصفیه فاضلاب صنایع چینی و کاشی

فاضلاب کارخانجات کاشی و سرامیک حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین و مواد معدنی می باشند که می توانند مشکلاتی چون آلودگی آبهای زیرزمینی و محیط زیست را سبب شوند. فلزات سنگین موجود در لجن دفع شده در محیط زیست به میزانی بیش از حدود مجاز، مشکلات زیادی ایجاد می کند که در کوتاه مدت و بلندمدت اثرات زیان باری روی جانوران و گیاهان منطقه دارد.

مطالعه بیشتر...

چربی گیر

پکیج چربی گیر DAF : شناورسازی به کمک هوای فشرده (DAF)، یکی از پروسه های مهم تصفیه آب، پساب و فاضلاب های صنعتی می باشد که باعث زلال شدن پساب و فاضلاب به علت حذف انواع آلاینده های معلق از آن مانند روغن، گریس، چربی و ذرات کلوئیدی می شود. ادامه مطلب...

پکیج چربی گیر CPI : این چربی گیر در تصفیه فاضلاب برای جدا کردن آب از روغن استفاده می شود.این نوع چربی گیر به طور گسترده ای جایگزین جداکننده های API و مخازن ته نشینی اولیه شده اند. جداکننده CPI در صنایع به منظور حذف ذرات روغن، چربی و مشتقات نفتی از آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ادامه مطلب...

پکیج چربی گیرAPI :چربی گیر API ، قدیمی ترین سیستم حذف چربی و روغن از آب، پساب و فاضلاب می باشد. این سیستم از دهه ۵۰ میلادی به منظور جداکردن چربی و روغن از آب و پساب توسط انستیتو نفت آمریکا طراحی و هم اکنون در بسیاری از تصفیه خانه های صنعتی و پالایشگاه ها به منظور حذف روغن، چربی و مشتقات نفتی از پساب مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار این سیستم بر پایه جداسازی ذرات چربی، روغن و نفت از مایع در نتیجه اختلاف دانسیته می باشد. ادامه مطلب...

چربی گیر رستوران: از این سیستم به منظور جداسازی چربی و تصفیه فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی استفاده می گردد. در این سیستم چربی به صورت ثقلی جدا شده و در فواصل زمانی مناسب تخلیه می گردد. جهت تسهیل در حمل و نصب، جنس چربی گیرهای ساخت این شرکت پلی اتیلنی بوده و در صورت نصب مطابق استانداردهای این شرکت به مدت 50 سال گارانتی می گردد.ادامه مطلب...  

 

فیلتر پرس شرکت نهراب زیست

 

دستگاه فیلترپرس جهت جداسازی ذرات جامد از مایع در محلول های سوسپانسیون در فرایندهای مختلف صنعتی بکار می رود و در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، سرامیک، معدنی و تصفیه فاضلاب کاربرد وسیع و متنوعی دارد.

از مزایای عمده استفاده از دستگاه فیلتر پرس در مقایسه با سایر روش های فیلتراسیون می توان به سهولت کارکرد، هزینه کم نگهداری و تعمیرات، راندمان بالا و... اشاره نمود. در این سیستم حجم بالایی از محلول دارای ذرات جامد از سطح فیلتری تحت فشار مابین دو صفحه نگهدارنده عبور کرده و محلول تصفیه می گردد.

دستگاه فیلتر پرس صفحه ای بطور کلی دارای دو نوع اصلی می باشد :

1- فیلتر پرس صفحه ای با صفحات معمولی

2- فیلتر پرس صفحه ای با صفحات ممبران

سپتیک تانک شرکت نهراب زیست

 

 

سپتیک تانک 
سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد . سپتیک تانک تشکیل شده است از انبار سرپوشیده ای که از بتن آرمه یا پلی اتیلن ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به انباره و بعلت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشود . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه روشهای معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورندو به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنهابه نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد .به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .

کاربردهای پکیج سپتیک تانک
پکیج های سپتیک تانک شرکت نهراب زیست جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی ، هتلها، مراکز درمانی ،کمپ ها، بیمارستانها ، کارخانجات ، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگانها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .


ویژگی های پکیج سپتیک تانک شرکت نهراب زیست
• مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک
• سرعت و سهولت حمل و نصب آن در هر مکان
• هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی
• هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
• بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال
• بدون نیاز به مصرف انرژی
• عدم نیاز به فضا و مکان گسترده 
• قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه
• عدم نیاز به اپراتور متخصص و تمام وقت

3

 

سپتیک تانک های شرکت نهراب زیست در ظرفیت های مختلف به شکل پلی اتیلنی و فایبرگلاس به صورت پیش ساخته و نیز بتنی( قابل اجرا در محل) موجود می باشد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق محصولات با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب