مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی و استفاده مجدد از پساب

 

آشغالگیر

یک آشغالگیر متشکل از میله‌های موازی است که به صورت عمودی یا در زاویه خاصی در کانال قرار دارد تا فاضلاب از آن عبور کرده و جامدات درشت متوقف شوند. اندازه جامدات جمع آوری شده در پشت میله‌ها تابع فاصله بین میله‌ها می‌باشد. فاصله‌ بین میله‌ها برای متوقف کردن جامدات درشت 7-10 سانتی‌متر و برای جامدات ریزتر 1-5 سانتی‌متر می‌باشد. از آشغالگیرهای با فاصله بین میله‌ای زیاد در کانال‌های بای پاس هنگامی که آشغالگیر با فاصله بین میله‌ای کم در حال تعمیر شدن است استفاده می‌شود و به صورت دستی تمیز می‌شوند. آشغالگیرهای اتوماتیک به طور مستقیم جامدات درشت را متوقف کرده و معمولاََ به صورت مکانیکی تمیز می‌شوند. 

 انواع آشغالگیر:

آشغالگیرهای دستی: توجه کافی به آشغالگیرها از ضروریات عملکرد مناسب تصفیه‌خانه فاضلاب است. با تجمع جامدات بر میله‌ها، کانال مسدود شده و فاضلاب در فاضلابرو پس زده می‌شود. هرچه مقدار جامدات پشت میله‌ها بیشتر باشد افت ارتفاع زیادتر می‌شود. با پس زدن جریان، مواد آلی در کانال و فاضلابرو ته نشین شده و غلظت اکسیژن محلول کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه شرایط سپتیک ایجاد شده و در آن گاز سولفید هیدروژن با بوی تخم مرغ گندیده تولید می‌شود که باعث خوردگی بتن و فلزات شده و درفضای بسته اتمسفر را سمی کرده و خطر انفجار ایجاد می‌نماید. اگر تمیز کردن آشغالگیر به طور منظم انجام نشود، فاضلاب در کانال ورودی پس زده می‌شود یا در کانال بای پاس سرریز می‌شود و جامدات درشت به واحدهای تصفیه منتقل می‌شوند.

آشغالگیرهای مکانیکی: با استفاده از آشغالگیرهای مکانیکی مشکل پس زدن فاضلاب منتفی شده و زمان مورد نیاز جهت توجه به این قسمت از تصفیه خانه کاهش پیدا می‌کند. از مکانیسم های مختلفی می‌توان استفاده کرد ولی رایج‌ترین نوع، استفاده از چنگک های متحرک است که جامدات را به طرف قسمت بالایی کانال جاروب کرده و به داخل ظروف مخصوص می‌ریزد.  قسمت‌های مختلف این دستگاه بایستی گریسکاری و تنظیم شوند. وقت صرف شده در به کارگیری صحیح روش های نگهداری دستگاه‌ها به مراتب کمتر از وقت و زحمات صرف شده در تعمیر و یا تعویض ناشی از عدم رسیدگی می‌باشد. در بعضی از مواقع اشیایی بین میله ها متوقف می‌شود که به وسیله دستگاه نمی‌توان آنها را برداشت. کنترل منظم، جهت برداشت این اشیا به طور دستی ضروری است. قبل از هرگونه اقدام، برق دستگاه را قطع کرده و جریان را به کانال دیگری منحرف کنید. زنجیرها و اجزاء متحرک دیگر را بازرسی کرده و در صورت سایش غیرقابل قبول، تعمیر یا تعویض نمایید. جهت پیشگیری از رشد لایه های جلبکی و ایجاد بو، برنامه منظمی جهت شستشوی میله ها تدوین و اجرا کنید.

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب