طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی و استفاده مجدد از پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

 

IMG 3540

 

در این سیستم به منظور تجزیه مواد آلی ناپایدار و تصفیه فاضلاب، از روش تصفیه بیولوژیکی لجن فعال رشد چسبیده معلق (Moved Bed Bio Reactor) استفاده می گردد. در این روش با پرکردن حدود 40% از حجم مخازن هوادهی توسط پکینگهای معلق و با تامین اکسیژن لازم به منظور رشد میکروارگانیزم ها، مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیزم ها مصرف شده و بار BOD5 فاضلاب کاهش می یابد. در طراحی سیستم MBBR ایده اصلی بر تطابق بهترین ابزار و قابلیت های فرآیندهای لجن و سیستم های بیوفیلتر و به کار گرفتن آن ها به موازات هم و کنار نهادن معایب هر یک بوده است. در این فرآیند از اجزای پکینگ مدیا با سطح موثر بالا برای رشد بیوفیلمی میکروارگانیسم ها و از یک تانک برای رشد بیومس، استفاده می شود. برخلاف اکثر راکتورهای بیوفیلمی، MBBR از تمام حجم تانک برای رشد بیومس، استفاده می شود. در این پکیج رشد بیومس روی  پکینگ مدیا صورت می گیرد که به راحتی در محیط آبی حرکت می کنند و با استفاده از توری فلزی که در خروجی تعبیه شده است، در داخل راکتور باقی می مانند. یکی از مهم ترین امتیازات راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک، امکان تغییر ظرفیت پذیرش بار آلی به سیستم با تغییر کسر پر شده راکتور (حجم آکنه ها در راکتور خالی)، بوسیله پکینگ های بیوفیلم است. طبق رفرنس های طراحی بنا بر نیاز تا حدود 70 % از حجم حوض هوادهی را نیز می توان در صورت ضرورت با مدیای معلق پر نمود.


محاسن پکیج تصفیه فاضلاب MBBR

ایده اصلی نهفته فرآیند MBBR طراحی سیستمی بود که دارای عملکرد پیوسته باشد، گرفتگی معمولی در سایر روش های بیوفیلمی در آن موثر نباشد، به شستشوی معکوس نیاز نداشته باشد، افت هد در آن ناچیز بوده و سطح ویژه برای رشد بیوفیلم، حداکثر باشد. این اهداف با رشد بیوفیلم (یا همان بیومس) روی مدیای معلق که در سیال موجود در راکتور شناور بودند، به دست آمد. مهمترین مزایای سیستم MBBR نسبت به سایر فرآیندهای تصفیه عبارتند از :
• نبود فضای مرده یا بدون استفاده در تمام حجم راکتور
• تغییر ظرفیت پذیرش بار آلی راکتور با تغییر در کسر پرشده راکتور
• شوک پذیر بودن حتی در برابر بارهای آلی حاصل از ترکیبات سخت تجزیه پذیر
• افزایش راندمان بدون نیاز به افزایش غلظت MLSS
• عدم نیاز به بازیافت بیومس
• تولید لجن کم
• کم شدن حجم تانک: از آنجا که در این سیستم جرم بیومس (چسبیده و معلق) mg/L 10000 تخمین زده شده، از این رو به ازای واحد حجم تانک، بار بالایی تصفیه می شود که همین عامل سبب کاهش حجم تانک می گردد.
• حداقل شدن حجم ته نشینی ثانویه (زلال ساز) به دلیل پایین بودن غلظت MLSS در این فرآیند
• نبود مشکل حجیم شدگی لجن در مقایسه با فرآیند لجن فعال
• امکان بهبود و به سازی واحدهای قدیمی مانند راکتورهای لجن فعال با این سیستم
• قابلیت ارتقا و تبدیل بخش هایی از تاسیسات بدون استفاده در تصفیه خانه ها به این سیستم
• نبود محدودیت در انتخاب شکل مقطع سیستم
• هزینه ساخت پایین
• حذف هزینه ساخت و بهره برداری خط برگشت لجن نسبت به سیستم لجن فعال

واحدهای اصلی سیستم MBBR

واحد تصفیه مقدماتی

 حوض هوادهی و واحد اختلاط

حامل های بیوفیلم ( پکینگ مدیا)

شبکه توری

حوض ته نشینی

واحد گندزدایی

عوامل موثر بر کارایی فرایند MBBR

پارامترهای زیادی بر فرایندهای بیولوژیکی از جمله MBBR  تاثیر می گذارند که در ادامه موارد عمده بررسی شده در مقیاس اجرا شده مورد بررسی قرار میگیرد:

1- زمان ماند: یکی از مهمترین پارامترها در میزان تصفیه ترکیبات آلی در سیستم های بیوفیلمی زمان ماند است. نتایج نشان می دهد که میان درصد حذف آلاینده ها با افزایش زمان ماند ارتباط مستقیم وجود دارد. در صورتیکه میزان COD ورودی به راکتور بالا باشد با افزایش زمان ماند مقدار COD فاضلاب خروجی کاهش خواهد یافت. 

2- نوع ترکیب فاضلاب: در تمام فرآیندهای بیولوژیکی نوع آلاینده ورودی تاثیر زیادی بر راندمان سیستم دارد. به عنوان مثال فنل که در پساب کارخانجات تولید ترکیبات سنتزی، آفت کش ها، ذغال سنگ، چوب و کاغذ ، پالایش نفت ، رزین و نساجی یافت می شود تا غلظت 750 میلیگرم در لیتر با راندمان 84 درصد به خوبی حذف می شود. کارایی سیستم MBBR در تصفیه ترکیبات حلقوی آمینی نیز بسیار بالا می باشد. با وجود تاثیر اساسی نوع ترکیب بر راندمان حذف بوسیله راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک به طور کلی این سیستم در خذف ترکیبات مختلف اعم از تجزیه پذیر و سخت تجزیه پذیر قابلیت خوبی دارد. 

3- بار سطحی ورودی: عملکرد این سیستم ها بر مبنای روش های نرخ بارگذاری بالا طراحی می گردد . و با توجه به سطح ویژه بیوفیلم میزان بارگذاری طراحی و راهبری تعیین می شود. 

4- سطح مخصوص مدیای معلق: یکی از پارامترهای کلیدی در فرایند بستر متحرک سطح موثری است که بیومس روی آن رشد می کند و شکل و اندازه مدیا روی سطح مخصوص موثر ایجاد شده برای بیوفیلم اثرگذار است. 

5- درصد پرشدگی راکتور:برای حرکت آزادنه پکینگ مدیا در مایع بهتر است کسر پرشده راکتور کمتر از 70 درصد باشد. بعد از راه اندازی معمولا با کاهش حجم مدیا به دلیل سازگاری میکروارگانیسم ها با آلاینده ، راندمان حذف تغییری نمیکند.

 

جدول مقایسه اقتصادی روش MBBR با سایر سیستم های تصفیه متداول

پارامتر

استخر هوادهی

هوادهی ممتد

SBR

هوازی و بی هوازی

MBBR

سطح

زیاد

زیاد

متوسط

متوسط

کم

سهولت عملیات

کم

کم

زیاد

زیاد

کم

هزینه سرمایه گذاری

کم

کم

متوسط

متوسط

کم

هزینه عملیات و اجرا

کم

زیاد

متوسط

متوسط

کم

هزینه جایگزینی

کم

متوسط

متوسط

متوسط

کم

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ تجهیزات با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

 

نمونه پکیج تصفیه فاضلاب MBBR  ساخت شرکت فنی مهندسی نهرآب زیست

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب