مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

اگر در فرآیند لجن فعال اشکالی بروز کرد، سعی کنید اشکال را شناسایی کرده، علت آن را بیابید و بهترین راه حل ممکن را انتخاب کنید. از آنجا که فرآیند لجن فعال یک فرآیند زیستی و ممکن است به سه روز تا یک هفته و گاهی زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا به اقدامات اصلاحی شما پاسخ دهد. پس از هر تغییر در فرآیند تصفیه، هفت روز یا بیشتر به سیستم فرصت دهید تا فرآیند را تثبیت کند.

در زیر به توضیحاتی پیرامون بهره برداری در شرایط عادی و خاص می پردازیم.

بهره برداری عادی

واحدهای تصفیه لجن فعال پیش ساخته را باید هر روز کنترل کرد. در هر بازدید باید به موارد زیر توجه شود:

  1. ظاهر واحدهای هوادهی و زلال کننده نهایی کنترل گردد.
  2. سیستم روغنکاری و نحوه‌ی کار واحد هوادهی کنترل گردد.
  3. نحوه‌ی کارکرد خط لجن برگشتی کنترل گردد. اگر هوای بالارو به خوبی جریان ندارد شیر خروجی را برای مدت کوتاهی ببندید تا هوا با فشار پایین رفته و از قسمت انتهایی خارج شود. این کار سبب دمش در مسیر شده و هر گونه گرفتگی را برطرف می کند. شیر تخلیه را دوباره باز کنید و آن را برای مقدار مناسب لجن برگشتی تنظیم کنید.
  4. روغنکاری و نحوه‌ی کار دستگاه خرد کنرا کنترل کنید.
  5. مخزن هوادهی و مخزن نهایی را با شیلنگ آب تمیز کنید.
  6. در مواقع لازم سرریزها را با برس تمیز کنید.
  7. چربی و دیگر مواد شناور مثل مواد پلاستیکی و لاستیکی را از سطوح جدا کنید.
  8. پساب واحد تصفیه را از نظر ظاهر و رنگ آن، وجود چربی و گریس و موادی با منشاء فاضلاب که وجود آنها در پساب مطلوب نیست کنترل کنید.

بهره برداری در شرایط غیرعادی

با بروز شرایط غیرعادی، میکروارگانیسم‌های درون مخزن هوادهی را دچار اختلال می‌کند. با تغییر دما در فصول مختلف، فعالیت ارگانیسمها افزایش یا کاهش می‌یابد. همچنین مقدار جریان و مواد زائد در پساب تصفیه خانه متناسب با فصل تغییر می‌کند. همه این عوامل متصدی را ملزم می‌کند تا سرعت هوادهی، میزان لجن برگشتی و سرعت دفع را به تدریج تنظیم کند. شرایط غیرعادی ممکن است دربرگیرنده مقادیر بالای جریان و غلظت‌های بالای مواد جامد در اثر بارش‌های تند یا بارگذاری‌های تعطیلات آخر هفته باشد. این مسائل ایجاب می‌کنند که متصدی واحد تصفیه آماده انجام بهترین اقدامات با امکانات موجود باشد. موادزائد سمی مانند آفت کش ها و، پاک کننده ها، حلال‌ها، یا مقادیر زیاد یا کم PH، میکروارگانیسم های داخل مخزن هوادهی را کشته و یا دچار اختلال می کنند. معمولا تا بعد از عبور مواد سمی از تصفیه خانه، پساب دچار تغییری نمی‌شود. برای اصلاح مشکلات ناشی از مواد سمی، سعی کنید منشاء آن را پیدا کنید و از ورود مجدد آن به واحد تصفیه جلوگیری کنید. اگر میکروارگانیسم‌های درون مخزن هوادهی نابود شدند، سعی کنید تعداد آنها را مجدداَ و مانند راه‌اندازی یک واحد جدید بالا ببرید.

یکی از نمونه های بارز مواد سمی که توسط متصدی واحد وارد سیستم می شود، کلر است بنابراین نباید اجازه دهیم به مقدار کنترل نشده و غیرمجاز وارد فرآیند لجن فعال شود، چون کلر نسبت به نوع یا آسیب ارگانیسم‌ها انتخاب نمی‌شود و همه را از بین می‌برد. این ماده در ضدعفونی پساب واحد پس از اتمام تصفیه با فرآیند لجن فعال مؤثر خواهد بود.


تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب