مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

 

فاضلاب پس از ورود به تصفیه‌خانه، در مجموعه‌ای از فرآیندها جریان پیدا می‌کند تا زائدات، حذف شده و پتانسیل بیماریزایی آن از بین برود. تعداد فرآیند ها و میزان تصفیه، معمولاً به استفاده های مورد انتظار از آبهای پذیرنده بستگی دارد. تصفیه مقدماتی اولین فرآیندی است که روی فاضلاب انجام گرفته و طی آن مواد درشت از فاضلاب جدا می شوند. 

 تصفیه مقدماتی اولین فرآیندی است که روی فاضلاب انجام گرفته و طی آن مواد درشت از فاضلاب جدا می‌شوند و شامل مراحل زیر است:

  • آشغالگیری: حذف ذرات درشت‌ مثل تکه چوب یا تکه پارچه، قوطی و...
  • دانه‌گیری: حذف شن و ماسه
  • هوادهی اولیه: بوزدایی فاضلاب و حذف روغن
هدف از تصفیه مقدماتی: اشیاء گوناگون به طرق مختلف به شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب راه پیدا کرده و نهایتاََ به تصفیه خانه وارد می‌شوند. به عنوان نمونه می توان قوطی، قطعات فلز، شیشه، چوب، سنگ، آجر، پلاستیک، پارچه، شن و ریگ را نام برد. وجود این مواد در فاضلاب باعث انسداد لوله ها، صدمه یا گرفتگی کامل پمپ ها و از کار افتادن مکانیسم‌های جمع‌آوری لجن در تانکهای ته نشینی می شود. شن، ریگ، پوسته تخم مرغ و مواد مشابه می توانند باعث سایش بیش از حد پمپ‌ها شده و فضای مفید هاضم‎‍های لجن را کاهش دهند. اگر لوله تعبیه شده در زیرزمین مسدود شد، یا مکانیسم جمع آوری لجن گیر کرده، یا پمپ مهمی از کار بیفتد عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت. تصفیه‌خانه‌ای که با بازدهی پایین تر از حد مورد انتظار کار می‌کند باعث افزایش آلودگی پساب خروجی می‌شود. این حالت باعث تجمع لایه‌های لجن در کف رودخانه و دریاچه پذیرنده و نهایتاََ ایجاد بو و منظره ناخوشایند شده و در بعضی مواقع باعث مرگ ماهی‌ها و دیگر موجودات آبزی گردد. علاوه بر این برای رفع این گونه نقایص غالباََ هزینه های سرسام آور و وقت پرسنلی زیادی لازم است. بنابراین جزء مهمی از تصفیه‌خانه فاضلاب، وسایل و دستگاه‌های مورد استفاده جهت حذف مواد درشت و ریگ و شن می باشد.

تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب