مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب، دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه آب شیرین کن (اسمز معکوس)، انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بازیابی پساب

 

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

کنترل کیفیت آب بویلر

درصد بالایی از بخار تولیدی در بویلر در کندانسور، مایع شده و دوباره به بویلر برگشت داده می شود. اما کمبود آب بویلر با آب ترمیمی جبران می شود. آب ورودی به بویلر را آب تغذیه می گویند. بنابراین کیفیت آب بویلر، بستگی زیادی به کیفیت آب تغذیه دارد.


سه مشکل عمده ای که به خاطر کیفیت آب بویلر بوجود می آید عبارتند از :

الف- مشکل رسوب گرفتگی

ب- مشکل خوردگی

ج- مشکل حمل قطرات آب بویلر توسط بخار


برای کنترل این سه مشکل سه روش اساسی به شرح زیر معمول است:

تصفیه خارجی: در آب ترمیمی به بویلر و نیز آب کندانسه، ناخالصی هایی چون املاح سختی آور، سیلیکا و گازها را حذف و یا به حداقل کاهش می دهند. به طور کلی در آب تغذیه باید ناخالصی ها به حداقل ممکن (از نظر اقتصادی) کاهش یابد.

تصفیه داخلی : با تزریق مواد شیمیایی مناسب به آب تغذیه بویلر و آب بویلر و نیز تصحیحات مکانیکی مشکلات احتمالی را تحت کنترل در می آورند.

بلودان: با خارج کردن قسمتی از آب تغلیظ شده بویلر و جانشین کردن آب ترمیمی، شدت تغلیظ شدن ناخالصی های آب بویلر را کنترل می کنند.


البته واضح است که این سه روش به ترتیب اولویت نوشته شده است. مثلا اگر بتوانیم با تصفیه خارجی و داخلی، همه مشکلات احتمالی آب صنعتی را حل کنیم بسیار خوب خواهد بود که دیگر احتیاجی به بلودان نداشته باشیم اما در عمل تقریبا همیشه بکارگیری هرسه روش لازم می آید. در واقع روش های دوم و سوم برای تکمیل هرچه بیشتر روش اول می باشد.

درمورد تصفیه خارجی آب بویلر به نکته مهمی توجه کنید:

چون حجم آب مصرفی در نیروگاهها بسیار زیاد است، انتخاب روش های مختلف تصفیه می تواند در هزینه های تصفیه آب کاملا چشمگیر باشد. هرچند که استفاده از رزین های تعویض یونی برای تهیه آب تغذیه بویلر امر اجتناب ناپذیری است، اما در سال های اخیر بکارگیری اسمز معکوس به همراه رزین های یونی متداول گردیده و نشان داده شده است که کاربرد سیکل ترکیبی اسمز معکوس و رزین می تواند در شرایطی حتی اقتصادی تر از رزین به تنهایی باشد.

دیده می شود که برای آب های شور و نیمه شور، استفاده از روش سیکل ترکیبی اسمز معکوس می تواند باعث کاهش چشمگیر هزینه ها  در مقایسه با روش استفاده از بستر رزین گردد.


تمامی حقوق وب سایت برای نهرآب محفوظ است.طراحی و اجرا : دارکوب